Toto pomáha na vianočné prejedanie

Vianočné sviatky sú skvelým časom na stretnutia s blízkou rodinou a priateľmi, ale prejedanie sa na vianočných večierkoch a rodinných stretnutiach je nepríjemným bonusom, ktorému by sme sa mohli radšej vyhnúť.

vianocne-prejedanie


Pre ľudí, ktorí aj počas roka bojujú s kilami navyše a neprekonateľnou chuťou do jedla môže byť vianočné jedlo obzvlášť nebezpečným lákadlom. Prejedanie má viacero negatívnych vplyvov, najmä ak si dopriavame cukor a mastné jedlá. Medzi najčastejšie príznaky patrí nevoľnosť, zvracanie, kŕče, letargia, zvýšená ospalosť, bolesti v oblasti brucha a celkové nepohodlie. Ako sa im najlepšie vyhnúť?

Doprajte si kvalitný spánok

Možno vás tento prvý tip trochu zaskočil, ale je to tak – čím kvalitnejší spánok máte, tým lepšie vaše telo funguje a udržiava v sebe harmóniu. Nevyspatí ľudia sú častejšie hladní, pretože im chýba energia. Tým častejšie siahajú po kalorických, sladkých a mastných jedlách. Základom dobrého spánku je kvalitná drevená posteľ z masívu.

Aby vás spánok naplnil energiou, doplňte kvalitnú posteľ o antialergický matrac. Pohodlný a hlavne neprerušovaný spánok totiž podporuje správne trávenie a spálite počas neho prijaté kalórie. Zároveň prebieha regenerácia buniek a obnova poškodených tkanív, takže dochádza k celkovému zlepšovaniu zdravia.

Jedzte malé sústa a prežúvajte pomaly

Tento tip vám sám o sebe ušetrí veľa problémov. Vyskúšajte nasledujúce stratégie:

  • používajte detský príbor – vidlička a lyžička sú oveľa menšie, preto budú menšie aj vaše sústa,
  • kvalite a dlho prežúvajte – váš mozog si bude mať čas uvedomiť, že ste sýty, ale zároveň vytvoríte z jedla kašu, ktorá je ľahšie stráviteľná,
  • medzi sústami položte príbor na chvíľu na stôl,
  • jedno jedlo by malo trvať 20-30 minút – vyhýbajte sa situáciám, kedy do seba jedlo doslova nahádžete.

Používajte menšie taniere

Výskumy dokazujú, že čím väčšie taniere používame, tým viac toho zjeme. Používanie menších tanierov oklame aj náš mozog – vyzerajú plnšie a pomôžu vám aj pri boji s príbuznými, ktorí by vám najradšej neustále niečo dokladali.

Nevynechávajte jedlá, keď sa chystáte na večierky alebo oslavy

Predtým, ako sa vyberiete na večierok, doprajte si snack plný bielkovín. Počas spoločenských udalostí sú podávané najmä sladké koláče a mastné slané dobroty. Preto nutrične vyvážené jedlo zaplní žalúdok a vy budete ľahšie odolávať nezdravým maškrtám, pretože budete jednoducho sýty.

Veľa pite a vyhýbajte sa alkoholu

Stovky kalórií navyše svojmu telu dodáte ak si vypijete zopár drinkov, najmä ak ide o miešané koktaily, ktoré obsahujú sladké sirupy. Podobne sú však na tom aj džúsy, sýtené sladké limonády a víno. Namiesto toho si nalejte čistú vodu, zeleninové šťavy, domáce smoothies, vodu s citrónom a nesladený čaj. Dostatočná hydratácia spôsobuje, že máme pocit plnosti a zjeme toho menej.

Uprednostňujte bielkoviny a zeleninu

Zamerajte sa na jedenie jedál dostatočne bohatých na bielkoviny a žalúdok zaplňte šalátmi a dusenou zeleninou. Vianočné tradície sú plné zdravých jedál, ako sú ryby, kyslá kapusta, citrusy, orechy či strukoviny. Ak si ich doprajete v správnom pomere, neublíži vášmu tráviacemu systému ani pár chutných koláčikov.

Myslite aj na stravu domácich miláčikov

Viete si predstaviť, že medzi sviatkami zháňate veterinára, pretože váš psík sa prejedol? Aby ste sa tejto nepríjemnosti vyhli, dodržiavajte základné pravidlo – domácim miláčikom nenúkajte nič zo svojho stola. Ak im chcete spríjemniť Vianoce, môžete im kúpiť špeciálnu konzervu alebo kapsičku, ale dávkujte ju s mierou. Základ ich stravy by mali tvoriť počas celého roka hypoalergénne granule pre psov, ktoré myslia na ich celkové zdravie a pohodu.Zanechať komentár