Celiakia a pleť: môže mať lepok vplyv na akné?

Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje pacientovi množstvo zdravotných ťažkostí. Predovšetkým ide o poruchy tráviaceho traktu spojené s bolesťami brucha, či nadúvaním. Príznaky celiakie sa objavujú po každej konzumácii lepku, pretože táto autoimunitná odpoveď organizmu je vyvolaná práve lepkom, teda bielkovinou nachádzajúcou sa v obilninách.


Človek trpiaci celiakiou nemá na výber žiadnu formu liečby. Jedinou overenou metódou ako sa zbaviť problémov spojených s celiakiou je obmedziť, respektíve absolútne vylúčiť konzumáciu lepku. Lepok je prirodzenou súčasťou potravín a preto je potrebné nastaviť striktnú bezlepkovú diétu. Život bez lepku ale môže byť jednoduchší, keď sa budete vzdelávať a študovať si dôležité informácie napríklad aj prostredníctvom portálu Celi.sk.

 

Celiakia a bezlepková diéta

Bezlepková diéta je formou obmedzenia bežného stravovania, kedy musíte voliť alternatívne náhrady produktov bez obsahu lepku. V bezlepkovej kuchyni sa dnes už dá pripraviť široké spektrum tradičných, či exotických jedál. Na nákup bezlepkových produktov môžete využiť aj e-shop bezlepkových produktov a potraviny prídu za vami až priamo k vám domov.

Človek zaujímajúci sa bezlepkové stravovanie a zdravú výživu, môže natrafiť aj na portál Kejk.sk, ktorý má okrem iného niekoľko článkov zaoberajúcich sa rôznymi zložkami potravín a ich dopadom pre ľudský organizmus. Môžete sa dozvedieť množstvo nových informácií o potravinách, prípadne získať tipy na zdravšie alternatívy do vášho jedálnička. Inšpirácia na bezlepkové varenie sa predsa vždy zíde.

Lepok a akné

Prepojenie medzi stravou a kvalitou pleti je nespochybniteľné. Zdravie nášho tráviaceho traktu sa často odzrkadľuje na pleti a spôsobuje rôzne dermatologické ochorenia. Priame spojenie medzi celiakiou a lepkom však zatiaľ nebolo vedecky dokázané a preto je táto súvislosť len vecou domnienky.

Väčšina ochorení kože predstavujú rôzne neestetické a najmä viditeľné prejavy. Dermatologické ochorenie sa spájajú najčastejšie s rôznymi zápalmi v tele. Dlhodobá neliečená celiakia sa môže prejaviť značným poškodením tenkého čreva, čo môže vyviesť naše telo zo stavu homeostázy a teda sa teoreticky môže spájať aj s kožnými problémami.

Napriek tomu je potrebné vaše kožné problémy riešiť s odborníkom a počúvať jeho pokyny. Odborná súvislosť vplyvu lepku na akné neexistuje a preto treba zatiaľ vychádzať z presvedčenia, že lepok nemôže spôsobovať problémy s pleťou. Napriek tomu môže byť akné aj alergickým prejavom na iné typické potravinové alergény.

Ak trpíte celiakiou a trápi vás aj trvalé a rozsiahle akné, mali by ste okrem návštevy gastroenterológa začať aktívne riešiť aj príčiny vašich kožných problémov. Tie totiž často dokážu vopred upozorniť na odchýlenie organizmu zo stavu prirodzenej homeostázy. Akné môže byť hormonálneho charakteru, ale rovnako môže byť vyvolané ako dôsledok nesprávneho fungovania organizmu a preto by sa jeho liečba nemala podceňovať.Zanechať komentár